Re: فرضیات و احتمالات

با توجه به اینکه تحلیل و سطوح حمایت و مقاومت شاخص کل که در هفته قبل خدمت دوستان ارائه شد تغییری نکرده و نیاز به خوانش دوباره ندارد ترجیح دادم امشب در این مجال به بحث مهمتری بپردازم:

نقبی به امواج و روندها
قبل از اینکه رالف نلسون الیوت در دهه 1930 وارد مباحث امواج صعودی و نزولی در تحلیل تکنیکال شود فلاسفه در مباحث خود به موجهای صعودی و نزولی در ذهن و یا در زندگی اشاراتی داشته اند گرچه مشروحی از این مباحث در دسترس نیست این مقال کوتاه سعی میکند با توجه به پژوهشهایی که داشته است نکاتی را مطرح کند که نهایتا خواننده این مطلب کوتاه پس از پایان مطلب تا حد زیادی بتواند حتی رویدادها را نیز تحلیل و پیشبینی احتمالی نماید!

تقریبا کلیه مسائلی که در طبیعت و حتی زندگی برای ما اتفاق میافتد یا در جریان آن داریم زندگی میکنیم دارای چرخه صعود و نزول است علت اینکه چرا این چرخه ها
وجود دارند موضوع این بحث نیست چون ممکن هست حتی با نوشتن دهها کتاب نیز باز نتوان پاسخ قانع کننده ای برای آن یافت!!

ابتدا به چرخه طبیعی توجه کنید: صبح با طلوع آرام خورشید روشنایی بتدریح حاکم میشود و نهایتا در ظهر به اوج خود میرسد و سپس در عصر بتدریج از ان کاسته میشود تا غروب آفتاب که تاریکی حاکم میشود ما اگر دقت کنیم در این چرخه به زیبایی امواج صعودی و اصلاح و نزولی را خواهیم دید

این چرخه طبیعت و وجود امواج در روندها که در فصلها نیز اتفاق میافتد مثال در زمستان ابتدا سرمای کم بعد ادامه روند تا اوج خود و یخبندان سپس نزولی شدن و ........در رفتار و کنشهای ما نیز دیده میشود!!

ما هیچ قله رفتاری بدون دره رفتاری نداریم! همچنانکه در طبیعت نیز هیچ قله کوهی بدون دره ای عمیق یا اصلاح قله تا دامنه آن یافت نمیشود!
با دانستن همین نکات ساده میتوانیم بسیاری از حوادث و رویدادهای پیرامون خود و رویدادهایی که خود در آن نقش اول را داریم پیشبینی و تحلیل کنیم

مثال دارایی ما در یک روند صعودی در حال افزایش است اگر با زاویه صعود کم در حال افزایش هست در اصلاحها نیز با زاویه کم قدری از این داراییها کاسته میشود اما اگر شیب تندی گرفت افزایش دارایی ها باید منتظر یک اصلاح زیاد و کاهش آن نیز بود و این کاهش پس از افزایش شدید معمولا اتفاق میافتد!!

حتی محبوبیتها! مثال یک شخص یا رجل سیاسی دارای محبوبیت میشود تا رسیدن به قله با امواج صعودی و نزولی بارها صعود و اصلاح میکند و پس از پایان صعود معمولا روند نزولی نیز خواهد داشت بدون انکه بتواند قله قبلی را پس بگیرد!

همه مسائلی که در زندگی با آن سروکار داریم دارای روند است روند یا صعودی است یا نزولی و گاهی روندهای افقی یا به اصطلاح روزمرگی نیز در آن دیده میشود گرچه در روزمرگی ها نیز ریزموجهای صعودی و اصلاحی و کف و سقف کانال افقی نیز وجود دارد در همه روندها اصلاح و تغییر در زاویه صعود و نزول معمولا بوجود می اید و مهمتر از همه همه روندها نیز نهایتا نقطه پایان نیز خواهند داشت!! و پس از پایان معمولا قسمتی از راه رفته شده را به عقب برمیگردند!

برای مدیریت بهتر زندگی لازم است در برخی اوقات شاخک حسی خود را بیشتر تیز کنیم و کمی قبل از حادثه فیگور دفاعی بگیریم تا بتوانیم اصلاح موج را بنفع خود کاهش دهیم و آن نقاط نقاطی هستند که قبل از آن شیب روند افزایش یافته باشد!!

شیب دوستی و صمیمیت ما با شخصی دیگر به اوج خودش میرسد و زاویه تندی میگیرد در این نقاط که زاویه زیاد میشود باید اماده اصلاح حتی تغییر روند از دوستی به دشمنی نیز بود!!

این موضوع حتی در مورد اخبار نیز صدق میکند زمانیکه در مورد موضوعی خبرهای خوب میاد منتظر یکی دوتا خبر بد نیز در مورد همان موضوع باشید یا برعکس آن در مورد خبرهای بد منتظر چندتا خبر خوب نیز باشید و این چرخه ها بدون انکه ما متوجه شویم دارای امواج صعودی و اصلاحی هستند!

زاویه صعود در امواج هر چقدر بالاتر و شیب تند تری داشته باشد باید بهمان مقدار آماده برگشت و اصلاح تند نیز باشیم!!

سرمایه من ناگهان با زاویه زیادی دوبرابر یا سه برابر میشود احتمالا بعد از آن حادثه ای اتفاق میافتد که حد اقل 20الا 50درصد آن کاهش خواهد یافت و ما باید این موضوع اصلاح را بدانیم و از قبل با آن مبارزه کنیم شاید بتوان تا حد زیادی این اصلاح را کاهش داد

روندهای نزولی نیز بهمین شکل است و در اوج روند با بالاترین زاویه بطرف بدبختی باید اماده تغییر روند و اصلاح و خبرهای خوب بود چون زاویه نزول و موج اصلاحی شدید تر از قبل شده است!!
موفق باشید ع.خاکسار قیری
ع- خاکسار قیری نویسنده کتاب تحلیل تکنیکال معامله گری حرفه ای در بازار سرمایه و کتاب در موقعیت یا سلام سرکار
تحلیلهای اینجانب سیگنال خرید یا فروش نیست و مبنای معاملات شما نباید باشد

داستان معامله‌گر و چک ۵۰۰۰۰ دلاری:

روزی یکی از شاگردان استاد کارینا نزد او آمد و گفت استاد عزیز هر کاری که می‌کنم نمی‌توانم در بازارهای مالی موفقیتی بدست آورم. ابتدا خوب پیش میرفت ولی هر چه گذشت بدتر و بدتر شد. اول کل حقوق ماهیانه خود را صرف این بازارها کردم بعد ماشین شخصیم را فروختم بعد نوبت طلاهای همسرم و الان منم و دنیایی از بدهکاری، شرایطی که سخت‌ترین مشکلات زندگی برای من ایجاد نکرده بود این مارکت لعنتی ایجاد کرد. با من کاری کرد که غرورم لطمه‌دار شود و از کس و ناکس پول گرفتم و محتاج دریوزگان شدم و از همه بدتر همسرم مرا فردی بی‌کفایت و قمارباز می‌بیند.
سپس در حالی که اشک در چشمان معامله‌گر جمع شده بود کارینا را در آغوش کشید چون او تنها کسی بود که او را درک می‌کرد. کارینا دستی به شانه‌اش زد و گفت دیر نزد من آمدی و ای کاش در همان سالهای اول مرا مطلع می‌کردی تا برای این مشکل تو راه حلی پیدا کنیم.
کل بدهی تو چقدر است و با چه مبلغی مشکل تو حل می‌شود. شاگرد گفت ۵۰ هزار دلار در حال حاضر به بانک و دیگران مقروض هستم. کارینا دست چکش را بیرون آورد و یک چک ۵۰ هزار دلاری برای او نوشت. پسرم این چک همه مشکلات تو را حل می‌کند ولی برای نقد کردن آن شرطی وجود دارد.
سپس چک را به همراه ۱۰۰۰ دلار پول نقد به شاگردش می‌دهد. و رو به او می‌گوید این چک برای نقد شدن نیاز به امضا دارد و من چک را موقعی برای تو امضا می‌کنم و این پول را به تو قرض می‌دهم که ظرف مدت شش ماه این هزار دلار را به ۱۳۰۰ دلار برسانی آن موقع به همراه استیتمنت حسابت (منظور ریز معاملات است) نزد من بیا تا چک را برایت امضا کنم.
شاگرد که حسابی بهت زده شده بود به کارینا گفت من در مدت یک هفته به این سود خواهم رسید و نزد شما خواهم آمد برای امضای چک.

کارینا خنده ای مستانه زد و به او گفت نه معامله‌گر جوان تو این سود را باید در مدت شش ماه بدست آوری نه کمتر نه بیشتر و نمودار رشد حساب نباید دارای حرکات شارپ و تیزی باشد، هر گونه تخلف باعث نقد نشدن چک خواهد شد. و این آخرین فرصت و آخرین پول توست آنرا از دست نده و رفت.

چند سالی از این ماجرا گذشت و شاگرد استادش کارینا را بطور اتفاقی در یک مجلس مهمانی دید. در حالی که از شدت خوشحالی گریه‌اش گرفته بود مدام از او تشکر می‌کرد. کارینا مثل همیشه با اشارات چشم به پسر جوان می‌فهماند که دیگر کافیست.
در پایان مهمانی کارینا و مرد جوان در حیات خانه شروع به قدم زدن می‌کنند ... استاد عزیزم بعد اینکه چک را از شما گرفتم به اشتیاق نقد کردن آن چک در معاملات خودم نهایت دقت را می‌کردم و دیگر از تخلف‌های معاملاتی‌ام از جمله حجم‌های سنگین و قرار ندادن حدضرر و عدم مدیریت سرمایه و احساسی عمل کردن خبری نبود ماههای اول همه چیز سخت و کند پیش میرفت و من که عادت کرده بودم در یک معامله صدها دلار ببازم یا سود کنم اکنون سودها و ضررهایم خیلی محدود شده بود چون قوانین سختی برای مدیریت سرمایه برای خودم وضع کرده بودم. ولی رویای آن چک در خواب و بیداری مرا رها نمی‌کرد.
بعد از گذشت چهار ماه تازه احساس معامله‌گر بودن به من دست داد و در ماه ششم با استیت‌منتی که داشتم توانستم مدیریت دو حساب ده و سی هزار دلاری را از دو شرکت بدست بگیرم. اینجا بود که تازه فهمیدم استاد من کارینای عزیز هدفش از این چک این بوده که به من یاد دهد توقعم را از بازار منطقی کنم و به فکر سودهای رویایی نباشم. از آن پس چندین قرارداد مهم با چند شرکت بزرگ دیگر نیز امضا کردم که مجموعا به چندین میلیون دلار می‌رسید و دستمزد خوبی داشت و من علاوه بر معامله روی حساب اصلی خودم آنها را نیز مدیریت می‌کنم.
ممنونم از شما آن هزار دلارتان به کجا که نرسید. من آن چک جادویی را به عنوان یادگاری از شما قاب کردم و در اتاق معامله‌گری خودم نصب کردم که یادم نرود که چه بودم و چه شدم
ع- خاکسار قیری نویسنده کتاب تحلیل تکنیکال معامله گری حرفه ای در بازار سرمایه و کتاب در موقعیت یا سلام سرکار

تحلیل تکنیکال شاخص کل و چند نکته در مورد بازار و نقدینگی کل

شاخص کل در روز 4 شنبه با افت 10875واحد حمایت مهم یک میلیون و 260هزار واحد ( حمایت اعلامی در تحلیل قبل ) برابر با اولین حمایت مهم در کف چنگال صعودی و کوتاه مدت را از دست داد

روز سه شنبه شاهد واکنش به این حمایت بودیم و همانطور که در چارت ملاحظه میکنید در کف چنگال تحرکاتی دیده شد اما خریداران نهایتا مغلوب فروشندگان شدند

حمایت مهم بعدی خط ماشه چنگال در یک میلیون و 180هزار واحد میباشد که در صورت از دست رفتن این حمایت مجددا روند شاخص کل نزولی میشود

موضوع چرایی منفیهای بازار و علتهای صفهای فروش و منفیهای پیاپی! بشخصه فکر میکنم بحث بازار بحث ارزندگی نیست سهام خیلی خوب و بنیادی و ارزنده بازار ما حتی گاهی اوقات زودتر از بقیه سهام که قیمت انها شاید کمتر ارزنده باشند منفی میشوند!

بحث بازار بحث کمبود نقدینگی است بحث شناور بالا و تکثر و تعداد سهام ناشی از انواع افزایش سرمایه ها در برابر نقدینگی خریداران میباشد
نقدینگی خوبی طی یکی دوسال گذشته توسط مردم و سرمایه گذاران وارد بازار شد

این نقدینگی متعلق به صنایع و شرکتها و تولید بود و باید بنفع انها در چرخه معاملات بورس میچرخید تا شرکتهای تولیدی بتوانند با ان افزایش سرمایه از محل اورده و سلب حق تقدم بدهند و با ان طرحهای توسعه و افزایش اشتغال و افزایش تولید انجام دهند

این سرمایه ها مدیریت میخواست برای بالابردن توان اقتصادی و رشد اقتصادی نه ربودن آن از بازار!!

شرایطی در بازار الان حکفرما کرده اند که حتی حقوقیها نیز نقدینگی بالایی برای انها باقی نمانده که اگر شرکت زیر مجموعه انها نیاز به افزایش سرمایه از اورده داشته باشند توان تصویب ان داشته باشند

دولت پول تولید و صنایع را برداشت و رفت!!صندوقهای تامین اجتماعی که نیاز خود را مرتفع کردند تحمل ان برای بازار با مشکل مواجه نمیشد اما دولت چنین حقی را نداشت

گروه بانکی نیاز به نقدینگی دارد راه حل ان افزایش سرمایه از محل اورده و سلب حق تقدم است این گروه با فروش سهام از محل حق تقدم یا سلب حق تقدم میتوانست نسبت کفایت سرمایه خود را بهبود بخشد و توان وام دهی با بهره کمتر را به صنایع بزرگ و کوچک را افزایش دهد و چرخه های رونق اقتصادی و افزایش تولید را باعث شود با تامین نقدینگی از بورس....

آیا با وضعیت فعلی بورس دیگر چنین امکانی وجود دارد؟

به صنعت خودروی کشور اجازه فروش محصولات به نرخ بازار ازاد نمیدهند و هرساله شاهد افزایش زیان انها هستیم این صنعت میتوانست با افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم کاهش هزینه مالی و سپس کاهش زیان و بطرف سودسازی حرکت کند آیا با شرایط فعلی چنین امکانی است؟
و دهها شرکت و صنایع دیگر.....

حال با این ضربه ای که به بازار وارد کرده اند تمام این پتانسیلها را از دست دادایم و موجب زیان و ورشکستگی حتی سرمایه گذاران نیز شده اند و حتی نقد شوندگی بازار سهام نیز از دست رفته است

راه حل برون رفت از وضعیت فعلی بنظر بنده این است که دولت قسمتی از نقدینگی خارج کرده را برگرداند در همه کشورهای دنیا دولت انها بکمک بورس در زمان ریزشها میاید و با اهرمهای خود و تزریق نقدینگی در صندوقهای توسعه و تثبیت بازار ، بازار را متعادل میکند

حال بورس ایران نیازمند برگرداندن قسمتی از نقدینگی خود است و نیاز به نقدینگی دولت همچون سایر کشورها نیز ندارند!! قسمتی از سرمایه ، سرمایه گذاران را برگردانند برای برون رفت از وضعیت فعلی کافی است

موضوع بعدی نقبی به افزایش سپرده گذاریهای بانکی و ورود نقدینگی به اخزاها و اوراقهای دولتی میباشد

ببینید در این مورد گمانه زنی ها زیاد میباشد که برخی تحلیل میکنند تا 5سال این نقدینگی ها پارک خواهد بود یا بخاطر توافق احتمالی با غرب میباشد و.......که بنظر بنده بدین شکل که تحلیل میکنند نیست که مثال حتما خبر داشته اند که توافق میشود یا حتما در تاریخ خاصی خارج خواهند شد و .......

مسئله این بود که قیمتها در همه بازارها پر بود و قیمتها در سقف حرکت میکرد امکان چند برابر کردن انها در کوتاه مدت دیگر وجود نداشت برای انها راحت بود و همچنان نیز راحت هست که قیمت دلار را سریعا تا 50هزارتومان نیز بالا ببرند اما در 50هزارتومان که میخواستند خالی کنند خریداری وجود نداشت تا انها را همانند وضعیت فعلی خارج کند!
یا قیمت املاک را مثال ملک 20میلیارد تومانی را ببرند تا 50میلیارد تومان اما در این قیمت خارج کننده نبود و قدرت خریدی وجود نداشت یا در بازار خودرو جولان بیشتر دهند و خودرو 2میلیاردی را ببرند در 5میلیارد تومان....در این قیمتها برای خروج انها خریداری وجود نداشت

تراز تجاری کشور نیز بهتر شده بود زاویه ریزش و کاهش ارزش ریال نیز زیاد بود بیش از 20درجه!! بازار ساز نیز رصد این نقدینگی را داشت و استراحت انها را دید و به انها پیشنهاد اوراق داد و انها نیز استقبال کردند

این نقدینگی پارک شده در فرایند زمان قویتر میشود اگر توان و پشتوانه ارزی بانک مرکزی نیز افزایش یابد با تاریخ بیشتری در پارک میماند و نهایتا جذب بازارهایی خواهند شد که بتوانند راحت انرا صعودی کنند و در سقف نیز خریدار توان خرید داشته باشد

به هر حال این نقدینگی پارک شده تاریخ دقیقی برای خروج ندارند هدف دقیق و از پیش تعیین شده برای بازار بعدی ندارند اطلاع دقیقی از توافق هسته ای ندارند و.....

اینها همه بازارها و اخبارها را رصد میکنند همه ترازنامه ها و شاخصهای کلان اقتصادی حتی شاخص بورس را بررسی میکنند و نهایتا در تاریخی که بعد ها بدست می اید جذب خلآ های بوجود امده در اقتصاد و همچنین بازارهای ارزنده و مغفول شده از دید معامله گران میشوند.

موفق باشید ع.خاکسار قیری

تصویر

دوستان توجه که کردید به تحلیل بازار در پست قبل؟
حال بنده که دلیل ریزش رو میدونم مقصر را میدانم و راه حل نیز داده ام طبیعی است که نمیایم از افزایش دامنه نوسان به منفی 6 یا منفی 10در مقطع فعلی حمایت کنم!!
برای چی باید سرمایه گذارانی که با فروش املاک و طلا و جهزیه و وام .... امده اند در این بازار و در سقف سهام خریده اند و اکنون سرمایه انها به یک سوم و کمتر شده است مجددا شاهد کاهش روزانه 6درصدی و 10درصدی باشند که جذاب شود برای اقایان مفت خر ؟

قیمت برخی سهام به سالهای 92و90 و حتی پایینتر برگشته وضعیت بهمین شکل قفل باشد بهتر است تا بلاخره شاید مقصرین اصلی کاری کردند
بهترین راه حل این هست که دولت و سازمان از قیمت سهام در کف قیمتی فعلی برای عدم کاهش بیشتر حمایت کند با انواع ابزارهایی که دارند همانند تزریق نقدینگی عدم دستوری کردن نرخهای فروش صنایع کاهش مالیاتها افزایش سرمایه از تجدیدها و......

نهایتا این هست که دامنه نوسان مثبت هم بیاورید روی 2 درصد و اقدامات فوق نیز انجام دهید تا با تشکیل صفهای خرید در نمادهای پتانسیل جو بازار متعادل و مثبت شود

بعد برگردید به دامنه نوسان متقارت 5درصدی برای مقطع فعلی دامنه نوسان 2درصد هم چیز کمی نیست میشود ماهیانه 40درصد!

بنده از خودم مایه میذارم و واقعیتها را مینویسم و هیچ ابایی هم ندارم از اینکه کدم را ببندند کما اینکه اگر اینکار را بکنند نوشته های بنده با حذف پاره ای ملاحضات و کاهش خودساسنوری جذابتر خواهد شد!!

بنده نویسنده این مملکت هستم و مینویسم و نوشته هایم در اکثر اوقات ربطی به معاملاتم ندارد از اولین وبلاگ نویسهای کشور هستم با اینترنت دئال آپ و وقت گذاشتن یکساعته برای باز شدن یک صفحه!!

در ژانرهای مختلفی هم چون ادبیات ، فلسفه ، بورس که فعالیت داشته ام مخاطبهای خاص خودم را دارم

چند سال قبل که در تلگرام کانال و گروه داشتم نام گروه بنده اتاق فکر ادمینهای بورسی بود و اکثر ادمینها و حقوقیها و افراد قدیمی بازار در گروه حضور داشتند همین الان نیز که در هیچ اپلیکیشنی نیستم باز مطالب بنده را دنبال میکنند از همین سایت و با دست بدست کردن
بعد رفتیم در اینستا و انجا نیز باز حذف کردم پیج را! علت اینکه در هیچ اپلیکیشنی نیستم سوال زیاد کاربران بود چون وقت نداشتم پاسخ همه سوالات بدهم شرمنده کاربران میشدم راه حل را در حذف پیج دیدم

بنده با 55سال سن و عمل جراحی سر ، بیماری قلبی و قند خون ! ظرفیتم برای نوشتن همین هفته ای یک الا دو پست میباشد وگرنه برگشتن به اپلیکیشنها و داشتن صفحات چند ده هزار نفری برای بنده کار سختی نیست
و هیچ محدودیتی هم برای بنده اعمال نشده و حتی هشدار نیز نداشته ام

همیشه نیز نظراتم با همین کاستیهایی که دارد رایگان بوده هیچگاه vip پولی سیگنال فروشی خرید گروهی سبد گردانی ........نداشته ام نیازی هم به پول ان نداشته ام! علاقه ای نیز به مباحث مذهبی و سیاسی ندارم!

موضوع سیگنال خروج از بازار که برخی دوستان میپرسند چرا سیگنال خروج نداده اید!! عرض شود خدمت دوستان که این بازار بیش از 80درصد آن دست سهامداران بلند مدت است که چنین کاری نمیتوان کرد

همین صفحات را که بگردید بنده تحلیل سقف و اصلاح را بارها داده ام فیبو اصلاحی را در موج بزرگ رسم کرده ام سطوح 23درصد که از دست رفت را تحلیل کرده ام و قابلیت همه سطوح حمایتی فیبو و قدرت روند را نیز نوشته ام صندوقهای درامد ثابت را معرفی و تحلیل کرده ام و.....

و اینطور هم نیست که بنده خودم حتما توانسته باشم نقد شوم در سقف!!

زمانیکه ریزش بازار شروع شد و حمایت شاخص در یک میلیون و 800هزار واحد در فیبوی 23درصد از دست رفت بنده حداقل 3 سهم از سبدم نمادهایی بودند که متوقف بودند!!

یکی از انها رفته بود برای افزایش سرمایه از آورده و دو حق تقدم رفته بود برای حراج!!
که ریزش بازار شامل انها نیز در بازگشایی شد و با زیان خارج شدیم و در پولبگ عجیبی هم که شاخص داشت مجددا چند سهم وارد شدیم که حدزیان را فعال کرد!

سهامی هم بودند که تحلیل کردیم در ریزش بازار و صعودهای خوب داشتند همانند وپست هزار تومانی یا حق کپشیر یا سمتاز یا..........
به هر حال توقف روند نزولی بازار بنفع همه ما میباشد . بازار همین فردا هم که برگردد همه ما سود میکنیم فقط کافی است روند نزولی با این زاویه متوقف شود و اصل نقد شوندگی بازار برگردد

در بازار صعودی که همه سود میکنند ، در بازار رنج و افقی هم باز میتوان با استفاده از تک سهام پتانسیل سود کرد اما بازار بدین شکل جز زیان چیزی برای همه ما ندارد

راهکار ماندن در این بازار با هر روندی که در پیش بگیرد همین صحبتهای کلیدی که بارها عرض شده و شنیده ایم و عمدتا نیز کلیشه ای شده است اما از اهمیت آن ذره ای کاسته نخواهد شد همچون مدیریت سرمایه تک سهم نشدن قطعی فکر نکردن رعایت حد زیان نیاوردن سرمایه مورد لزوم در بازار و آموزش و مطالعه مستمر میباشد.

و در پایان عرض کنم که بنده به آینده بازار خوشبین هستم و تبریک میگویم به افراد علاقمندی که جذب این بازار جذاب و مدرن شده اند و باید بخودشان ببالند که چنین بازاری را کشف کرده اند این بازار بازار پیچیده و مدرنی است کار کردن در ان هم بسیار مشکل و هم راحت است بخوانند آمورش ببینند تجربه ریزش و صعود بدست بیاورند و از ان پلی بسازند برای موفقیتهای آینده......

افراد عادی با بهره هوشی کم و حتی متوسط بعنوان معامله گر دائمی و سرمایه گذار دائمی جذب این بازار نمیشوند اگر هم بیایند زود میروند!! افرادی که همیشه هستند و جذب این بازار میشوند و نمیروند با بقیه تفاوتهایی دارند در قدرت هوش قدرت ریسک قدرت تجزیه و تحلیل......

نوشته زیر نیز در فضای مجازی دیدم نقل و قول میکنم که بنظر حرف حساب است :

""▪️مردم من به جای ثبت‌نام جهت واکسن کرونا!
مکلف هستند خانه خود را ثبت‌نام کنند!!

🔹جان مردم برای شما مهم است یا مال آنها برای شما؟

▪️دارید چه کار میکنید هیچ معلوم است؟

هر کس از ما که از تند باد حادثه کرونا و بورس زنده ماند به شما مالیات خواهد داد دیر نمیشود عجله نکنید""

موفق باشید ع.خاکسار قیری

تحلیل تکنیکال کوتاه مدت شاخص کل

حمایت مهم شاخص کل در محدوده یک میلیون و 200 هزار واحد و مقاومت مهم در سقف کانال در یک میلیون 330هزار واحد قرار دارد
حفظ این حمایت برای روند شاخص کل با توجه به زاویه منطقی 4درجه بسیار حائز اهمیت میباشد

وضعیت شاخص کل از نظر سیستم معاملاتی ایچی در ابرهای کومو به نسبت قبل بهتر شده است

شاخص کل از زمانیکه حمایت ابرهای کومو را از دست داده و روند نزولی بخود گرفته است تاکنون در پولبکهای خود 3بار خروج از ابرها را تست کرده که موفق نشده است
و اکنون نیز در داخل ابرها در حرکت میباشد و حمایت کف ابرها و مقاومت سقف ابرها نیز دارد

کاهش ابرهای کومو نیز شاهد هستیم که نشاندهنده کاهش قدرت فروشندگان میباشد

خوانش بهتری نمیتوان انجام داد به علت وجود دامنه نوسان نامتقارن ، چون ممکن هست وضعیت اندیکاتورها و منحنی ناشی از این دامنه باشد

به هرحال شاخص برای خروج از ابرها و شکست مقاومت خود نیاز به افزایش حجم معاملات دارد که بررسی حجم معاملات در روزهای اینده رویکرد بهتری را به خوانش چارت خواهد داد.
موفق باشید

تصویر

تحلیل تکنیکال کوتاه مدت شاخص کل و چند نکته در مورد شاخص

شاخص کل در روز چهار شنبه با افت 12543واحد کار خود را در یک میلیون و 207هزار واحد پایان داد

حمایت مهم کوتاه مدت و مبتنی بر روند شاخص کل محدوده یک میلیون 200هزار واحد با تلورانس 2درصد واقع شده است
این حمایت در کف ابرهای کومو و کف کانال صعودی و میدلاین چنگال میباشد

شاخص کل در مقطع فعلی 70هزار واحد بالاتر از کف قبلی در تاریخ 30 دیماه 99 میباشد
اما قیمت بیشتر سهام که بخواهید دقیق محاسبه کنید از کف دیماه پایینتر رفته است در حالیکه شاخص کل بالاتر است!!

و این از معجزات این شاخص غیر علمی که در محاسبه آن نوعی مغلطه وجود دارد میباشد

در همه جای دنیا شاخص قیمت بعنوان شاخص کل درج میشود و از ان بعنوان نماگر اصلی بازار استفاده میشود انواع شاخصها را بورس خودمان و همه جای دنیا دارد اما بجای شاخص کل استفاده نمیشود

شاخص داوجونز با ان عظمت و قدمت در 33800واحد است شاخص نیکی ژاپن 28500واحد است بمبئی هند 47000 هزار واحد است و........ اما شاخص ما با سهام چند سنتی و تعداد کمتر شرکتها و سابقه بورسی کمتر.... بالای یک میلیون واحد است!!

از اسیبهایی که این شاخص کل به بورس و سرمایه گذاران میرساند این هست که زمان صعود سریعا به اعداد بالا میرسد که جذب سپرده گذار را کم میکند و همه فکر میکنند قیمتها افزایش زیاد داشته است

و در زمان اصلاح که قیمت سهام کاهش زیاد می یابد

اما به نسبت آن شاخص کل کاهش نمی یابد و سرمایه گذاران جدید متوجه اصلاح قیمتها و جذاب شدن انها برای سرمایه گذاری نمیشوند

مسئولان اگر این شاخص را خیلی هم دوست دارند میتوانند بعنوان شاخص دوم و سوم از ان استفاده کنند نه بعنوان شاخص کل
علاوه بر سود مجامع که بعنوان قیمت سهام در این شاخص محاسبه میکنند ! حتی زمان افزایش سرمایه شرکتها نیز که قیمت سهام کاهش می یابد باید معادل ان از این شاخص کل کم کنند! تا این نماگر نشاندهنده قیمت سهام باشد!

سالانه حدود صد هزار واحد بخاطر سود مجامع و افزایش سرمایه ها در این شاخص محاسبه مثبت میشود در حالیکه معادل آن از شاخص کل کسر نمیشود!!

ما بطرف خرداد در حال حرکت هستیم اگر شاخص از همین عدد فعلی هم پایینتر نرود باز بخاطر سود مجامع متوسط قیمت سهام کاهش و زیان سرمایه گذاران افزایش خواهد یافت بدون انکه در شاخص کل دیده شود!

تقاضا و خواهش بنده از مسئولین این هست که این شاخص را بعنوان شاخص اول بردارند و از شاخص قیمت همچون زمان قبل از جناب صالح آبادی استفاده کنند تا جذاب شدن قیمتها با این کاهش هایی که داشته ایم توجه سرمایه گذاران را جلب کند و همچنین در صعودها اعداد نجومی را نبیند!

بنده و اکثر فعالین بازار بارها پیشنهاد تغییر این شاخص را داده ایم که متاسفانه عملیاتی نشده است امیدواریم که در زمان ریاست جناب دکتر دهنوی این اتفاق بیفتد. موفق باشید

تصویر

تحلیل تکنیکال شاخص کل و چند نکته در مورد بازار

شاخص کل در روز 4 شنبه با صعود 5219 واحد در یک میلیون و 207هزار واحد بکار خود پایان داد
شاخص کل در هفته گذشته حمایت مهم خود را در یک میلیون و 200هزار واحد از دست داد اما شکست تایید نشد و نتوانست در پایین حمایت تثبیت شود
این حمایت در محدوده یک میلیون و 180 هزار واحد با همان تلورانس 2درصد که هفته قبل تحلیل شده بود ایجاد گردیده است

مقاومتها نیز که در چارت مشخص است 1-تثبیت درون کانال صعودی کوتاه مدت 2- مقاومت ابرهای کومو و خروج از ان 3- سقف کانال......

موضوع بازه های زمانی و رفتار شاخص کل با مناسبتها نیز عرض شود که بجز این یکی دوسال گذشته که شاخص صعودی بوده است در ماه مبارک رمضان در اکثر سالها در نیمه اول ان همیشه بازار متعادل و منفی بوده است و در نیمه دوم ماه بازار بهتری را شاهد بوده ایم

تلاشهای خوب و موثری نیز در هفته گذشته توسط مدیران سازمان و سران قوا برای حمایت از بورس انجام شده است که در صورت اجرایی شدن همه مفاد ان میتوان تاثیر مثبت آن بر شاخص و نقد شوندگی بازار را شاهد باشیم

موضوع نقدینگی نیز در صورتیکه به صندوق تثبیت بازار وارد شود نحوه تخصیص و مصرف ان برای حمایت از بازار بسیار مهم و تاثیر گذار خواهد بود

و نباید بدین شکل استفاده شود که این نقدینگی صرف خرید سهام شرکتهای بزرگ که کاهش قیمت داشته اند و نقد شونده نیز هستند بشود که پایین بخرند و سپس در قیمت بالا بفروشند!! چون نتیجه عکس خواهد داد و مجددا صفهای فروش با قدرت بیشتر برخواهد گشت!!

این نقدینگی باید در جهت حمایت از کلیت بازار و صفهای فروش ، بدون توجه به نماد انها انجام شود

تا با برچیده شدن همه صفهای فروش بازار ، سهامداران حمایت واقعی را از بازار لمس کنند و کمک به برگشت اعتماد به بازار شود.

سازمان برای تلاش در این راستا بهتر است همین حقوقیهای سهامدار عمده که عرضه در سقف قیمت داشته اند و اکنون نیز سهامشان قفل در صف فروش است متقاعد به همکاری در نقد شوندگی سهام قفل شده نماید . موفق باشید

تصویر

شاخص کل در روز چهار شنبه با افزایش 5217واحدی در یک میلیون و 172هزار واحد بکار خود پایان داد

همانطور که در چارت ملاحظه میکنید شاخص کل حمایت کف کانال صعودی خود را از دست داد و با چنگال نزولی و اصلاحی بهتر حرکت کرده است!! و این از خصیصه های روندی است که بر بازار حاکم کرده اند که به تحلیل نزولی بهتر پاسخ میدهد!!

در چنگال اصلاحی با دقت بیشتری که بنگریم میبینیم در اولین برخورد به میدلاین چنگال بعنوان حمایت واکنش نشان داده و با صعود یکی دو روزه مجددا به میدلاین برخورد کرده و باز واکنش نشان داده و مجددا این حمایت را از دست داده

و باز شاهد پولبک به ان بوده ایم که میدلاین بعنوان مقاومت عمل کرده و سپس به ادامه اصلاح رفته است!
حمایتها در یک میلیون و 160هزار واحد و حمایت مهم و استاتیک در یک میلیون و 130هزار واحد واقع شده است سطح یک میلیون و 200هزار واحد ( حمایت از دست رفته ) بعنوان اولین مقاومت تحلیل میشود

صحبتها زیاد است اما باور کنید دست و دل به نوشتن نیست و قصد نوشتن نیز نداشتم حداقل یک شاخص صنعت صعودی برای بازار باقی نگذاشته اند که صحبتی دلگرم کننده با سهامداران کنیم

اما باز لازم است که پیشاپیش بنده یک هشدار بدهم به مسئولان که برخی سهام و صنایع الان در قیمتهای ارزنده هستند که اگر روند نزولی بهمین ترتیب ادامه یابد وارد حباب منفی برای بازار میشویم که سزاوار سهامداران تازه وارد و تازه دعوت شده به بورس نیست که از حباب مثبت تا حباب منفی نزول کنیم و شاهد آب شدن سرمایه باشیم

بحث سفته بازی که بخواهیم مطرح کنیم همه از حباب مثبت میگویند که مثال یک سهم که ارزنده نیست با کمک جریانات رسانه ای و سرمایه حقیقی و حقوقی انرا چند برابر میکنند و سپس سهام غیر ارزنده را میفروشند و نزول ان آغاز میشود

اما سفته بازی نوع دوم که شرح خواهم داد بسیار خطرناک تر از نوع اول است

در سفته بازی نوع دوم سهام ارزنده را بزیر میکشند و وارد حباب منفی میکنند سپس شناور سهم را جمع میکنند و احیانا بلوکهای مدیریتی شرکتها را در قیمت پایین تصاحب میکنند و در نهایت پس از ورشکست دادن سهامداران ناامید ان ، قیمت سهم را صعودی میکنند!!

بازار نباید وارد این مراحل شود و این یک هشدار است!!

برای گریز از این مرحله لازم است که سهام ارزنده ای که اکنون پی به ای های معقولی نیز دارند حمایت شود تا کاهش بیشتری نیابد کاهش بیش از حد پی به ای بازار و همچنین کاهش بیش از حد سهام شاخص ساز باعث افت بتای بازار و کاهش متوسط پی به ای ها میشود و این مسئله کار را برای سهام قفل شده بازار که حتی حجم مبنا را نیز نمیدارند سخت میکند

در بازگشایی سهام قفل شده که قرار بر حراج و مچینگ و بازگشایی بدون دامنه است لازم است قبل از تایید بازگشاییهای منفی 30و40 درصدی!! ناظرین معاملات شرکت فوق را تحلیل بنیادی کنند اگر این شرکتها ارزنده هستند انرا تایید نکند

و همچنین قبل از بازگشایی انها بررسی نمایند اگر حقوقی این شرکتها در سقف فروخته اند از انها برای حمایت در بازگشاییها دعوت کنند و قبل از بازگشایی اگر شرکت مزبور خبر بنیادی قابل توجه دارد به بازار ارائه دهد تا قیمت انها عادلانه باز شود و این مسیر نهایتا ختم به تصاحب مفت سهام سهامداران و خریدهای بلوکی در سهام کوچک و بزرگ بازار نشود.!!

موفق باشید

تصویر

یک میلیون و 150هزار واحد حمایت شاخص بنظرم باشد برای این مقطع گرچه همچنان حدود هزار واحد نیز منفی است

بازار با محوریت سهام دلاری و مجامع دار احتمالا باعث ایجاد حمایت برای شاخص در این محدوده شود

بازار بطرف اصل نقد شوندگی در حال حرکت است امید است در روزها و هفته های اینده اصل نقد شوندگی بازار که بسیار مهمتر از روند است به بازار برگردد

و معامله گران و سهامداران قدیمی کم کم به پای کار و معامله در بورس بیایند

البته هنوز قضاوتی در مورد برگشت روند به صعودی نمیتوان کرد چون خیلی زود است اما اصل نقد شوندگی هم که به بازار برگردد خودش چیز کمی نیست

لیدرهای بازار متعادل شوند و حمایتهای خودشان را پیدا کنند صفهای فروش سهام قفل شده نیز با توجه به تغییر دامنه نوسان و حجم مبنا جمع میشوند و بطرف نقد شوندگی حرکت خواهند کرد

هیچ روندی صعودی یا نزولی یا عدم نقد شوندگی تا ابد ادامه ندارد عمر روندهای شارپ و موجهای بزگ معمولا 6تا 9ماه است که نه ماه این روند نزولی در حال اتمام است از نظر زمانی ،،

گرچه قطعی نیز هنوز و پیشنهاد صریحی نمیتوان داد صرفا جهت اطلاع بود

موفق باشید

شاخص کل در روز 4شنبه با 4472واحد افزایش در سطح یک میلیون و 184هزار واحد به کار خود پایان داد
با توجه به واکنشهایی که منحنی به چنگال داشته است تحلیل را بدون تغییر ارائه داده ایم

اولین مقاومت مهم شاخص کل در محدوده یک میلیون و 200هزار واحد مصادف با میدلاین چنگال و همچنین مقاومت کیجونسن در این محدوده می باشد
در صورت برگشت حمایتهای مهم در یک میلیون 150هزار واحد و یک میلیون و 130هزار واحد قرار دارد
همانطور که در تحلیلهای قبل عرض شد انتظار داریم بازار طی روزها و هفته های اینده بطرف اصل اول خود یعنی نقد شوندگی برای کلیت سهام حرکت کند

در واقع فرمان نقد شوندگی برای بازار با توجه به تغییر در نگرشها و قوانین صادر شده است

قوانین خوبی در این زمینه در رابطه با دامنه نوسان و حجم مبنا و همچنین ازادسازی کدهای مسدود شده و..... تصویب شده است

که راه را برای فعالیتها و معاملات معامله گران بازار بورس هموار میکند و همین امر یعنی برگشت اصل نقد شوندگی بازار میتواند بازار را مجددا در کانون توجهات قرار دهد

موضوع موجهای بزرگ نیز قبلا صحبت کردیم و در تحلیل ابتدای سال نیز عرض شد که انتظار موج بزرگ صعودی یا نزولی همچون سال قبل برای بازار با توجه به مفروضات فعلی نداریم

و از نظر زمانی عمر این موج بزرگ نزولی نیز در حال اتمام است که البته این بمفهوم تغییر روند سریع نیست و در واقع امواج زاویه روند را تعیین میکنند

پس از اینکه سهام به نقد شوندگی خود برگشتند و حمایتهای خود را یافتند با حضور بیشتر معامله گران تک سهام پتانسیل یا شاخص صنایع توانمند به ادامه صعود میروند و همچنین شرکتهایی که گزارشهای بنیادی ضعیف ارائه دهند اصلاح بیشتر میکنند و با بازار حرفه ای تر روبرو خواهیم شد

باید توجه کرد دوستان که الان سرمایه های جهت دهنده به بازارهای دلار و مسکن و خودرو......بیشتر جذب سپرده بانکی با سود سالانه حدود 20درصد شده اند این بدین مفهوم است که اگر کسی بتواند سالیانه 30درصد هم از بازار بورس بگیرد از نظر بازدهی 50درصد از سایرین جلوتر است!! و بدین شکل توقعات را باید پایین اورد و در حفظ سرمایه کوشش بیشتر کرد

پس از اینکه بازار به نقد شوندگی برگشت قطعا ما با تک سهامی روبرو میشویم که 30یا 50درصد صعود کرده اند و از حمایت خود فاصله گرفته اند اگر در این نوع موجها از ابتدای صعود نیستیم ورود به انها پس از فاصله گرفتن از حمایت با ریسک مضاعفی روبرو خواهد بود

برخی سهام ممکن هست که یک کانال افقی با کف و سقف حد اکثر 20درصد تشکیل دهند و در کف کانال بخرند و در سقف بفروشند!!
در این مواقع سهامدار نا اشنا به بازار وقتی میبیند سهام ایکس چند روز مثبت بوده است تا بیاد حس بگیرد برای خرید ، زمان فروش افرادی است که با حوصله در حمایت خریده اند!!

و همچنین جمع شدن صفهای فروش سهام قفل شده نیز میتواند هم فرصت فروش باشد هم فرصت خرید!!برای درک بهتر این مسئله میتوان در انها شرکت نکرد تا یکی دوبار صفها جمع شوند و حمایت شوند سپس به مقاومت برخورد کنند و کم کم از موج بزرگ نزولی خارج شوند و حمایت رنج و افقی تشکیل دهند سپس سیگنال خرید را از یک کف معتبر گرفت

بنابراین باید به نمودارها و حمایتها و مقاومتها و همچنین در استراتژی بلند مدت به تحلیل بنیادی و گزارش شرکتها اهمیت بیشتر داد. موفق باشید

تصویر

ثمسکن

حمایت و حد زیان در 340تومان مقاومت محدوده 450 تومان میتوان صبر کرد با رعایت همین حد زیان

جهت اطلاع سهامداران سهم ثمسکن و دیدن چارت و تحلیل سهم خود موفق باشید

تصویر

تحلیل تکنیکال کوتاه مدت شاخص کل و چند نکته در مورد بازار

شاخص کل در روز 4شنبه با 3894واحد افزایش در یک میلیون و 109هزار واحد بکار خود پایان داد

حمایت جدید شاخص کل در یک میلیون و 80هزار واحد و مقاومت داینامیک کوتاه مدت در یک میلیون و 160هزار واحد واقع شده است

حجم معاملات در شاخص کل در 12روز گذشته حدودا به اندازه میانگین حجم معاملات در 2سال گذشته میباشد اما به نسبت حجم معاملات در زمان صعود در سال گذشته کمتر از میانگین خود میباشد

حجم معاملات در 12روز گذشته اگر کاهش نیابد میتوان امیدوار شد به پایان ریزش و خروج از موج بزرگ نزولی

برای شکست مقاومتها نیاز به افزایش حجم معاملات بیشتر از مقدار فعلی میباشد

برای عدم شکست حمایت و بالاتر رفتن نقد شوندگی بازار حجم معاملات در مثبت برای روزهایی که شاخص مثبت است باید افزایش یابد و برای روزهای متعادل و منفی همین حجم نیز کافی است

دوستان بنده با حدودا دودهه فعالیت در بورس و دیدن معاملات بازار تا سال قبل که بیشتر نمادها در صف فروش قفل شدند همیشه برایم جالب بود و جای سوال داشت که چگونه همه نمادها هر روزه خریدار و فروشنده دارند

چه در روندهای صعودی چه در روندهای نزولی هر نمادی روزانه به اندازه میانگین حجم معاملات خود خریدار و فروشنده داشت اینطور بود که انگار خریداران و فروشندگان تقسیم بندی روزانه شده بودند!! سهمی نیز اگر در صف فروش بیش از میانگین حجم خریدار یا فروشنده میامد و قفل میشد باز به اندازه حجم مبنا برمیداشتند و بندرت سهام در گره میرفت

تا اینکه از سال گذشته تاکنون همراه دوستان تازه وارد قفل شدن کلیت بازار نیز دیدیم که در نوع خودش یک پدیده برای بازار سرمایه بشمار میرود

خواستم عرض کنم که این قفل شدن نمادها در صفهای فروش ماهیت بازار نیست ماهیت بازار اصل نقدشوندگی است که همیشه داشته است و بقول مولانا (هر کسی کو دور ماند از اصل خویش ، باز جوید روزگار وصل خویش)

ما بطرف ماهیت بازار یعنی اصل نقد شوندگی در حال حرکت هستیم در پایان روز چهارشنبه از تعداد نمادهای روی تابلو بیش از 40درصد انها متعادل و مثبت بودند حدود 30درصد همچنان دارای صفهای فروش هستند و حدود 30درصد نیز متعادل و کمی منفی بودند

هزینه این برگشت به ماهیت را متاسفانه از جیب سهامداران در حال وصول هستند که انتظار بوده و هست که دولت همکاری بیشتری کند و همچنین سازمان نیز همانطور که بارها پیشنهاد داده ایم حقوقیهای عمده ای که در سقف فروخته اند را مجبور به حمایت در بازگشاییها و برداشتن صفهای فروش نماید و برای کلیت نمادها بازارگردان فعال تعیین نمایند تا با هزینه کمتری از سوی سهامدار جزء بازار به نقد شوندگی برگردد و همچنین بازار را در بیخبری از خبرهای خوب شرکتهای پتانسیل قرار ندهند

یک نکته هم عرض کنم موضوع صعود بازار در سال گذشته که برخی دوستان میگویند دولت بازار را صعودی کرد و همچنین دولت میفهمید بازار ریزش میکند!

عرض شود که دولت شدت صعود را باعث شد با انواع جوسازیهای رسانه ای و همچنین شدت نزول را باعث شده است با کم کاری و عدم حمایت عملی از بازار وگرنه روند صعودی و نزولی بازار به هیچ وجه دست دولت نبوده و نیست

زمانیکه در حال صعود نیز بودیم بنده عرض کردم بازار اگر نزولی شود هیچکس نمیتواند روند را برگرداند بازار متعلق به بخش خصوصی و سرمایه داران است و این بخش در همه کشورها وجود دارند و همیشه هم قویتر از دولتها میباشند دولتها میتوانند موانع و سنگ اندازی کنند یا جاده را هموار کنند اما قدرت ایستادگی در مقابل نظر بازار ندارند

اینها همین افرادی بودند که تمام سکه های بانک مرکزی را زیر یک و نیم میلیون تومان خریدند و صعود دلار و سکه را باعث شدند دولت هم ابتدا فکر میکرد با پیش فروش سکه متقاضیان محدودی هستند یک عدد یک رقمی و نهایتا دورقمی تقاضا میکنند و میفروشند و قیمت را کنترل میکنند اما کدهایی که کف بازار را جمع کرده بودند در 900هزار تومان با تعداد مجدد تقاضایی که دادند با تعدادهای 3رقمی و 4 رقمی خزانه را نیز خالی کردند و به صعود بیوقفه ادامه دادند!!

صعود بازار بورس و بقیه بازارها با تورم انتظاری و منفی شدن ترازهای تجاری کشور و تحلیل ونزولایی شدن اقتصاد شکل گرفت که اگر با باخت ترامپ و پیش کشیده شدن مذاکرات و رفع تحریمها و در کل عدم تغییر این شاخصها که شاخصهای کلان محسوب میشود مواجه نمیشد

شاخص کل بورس نیز از سد دو میلیون و 3میلیون و...براحتی عبور میکرد و نزول در قله های خیلی بالاتر شکل میگرفت که باز نیز تایید نزولی شدن خودش را از همین شاخصهای کلان میگرفت!!

بازارهایی که بخش خصوصی در آن فعالیت میکند بسیار منظم است و ما ظاهرا در ان هرج و مرج میبینیم اما در واقع نظم و انسجام ان از یک ارتش بیشتر است!!و هیچ شاخص کوچکتری تغییر نمیکند الا به فرمان شاخص بزرگتر از خودش!!

به هر حال دولت پرکاری کرد در صعود و کم کاری کرد در حمایت از بازار سرمایه

و همچنین نقش موثری دارند در بسط ارزهای دیجیتال و کاهش سهامداران از بورس و سوق انها به این ارزها که باز این اشتباه بعدی میتواند محاسبه شود!!
موضوع ارزهای دیجیتال چندنکته کوتاه عرض کنم خدمت دوستان که بنظر بنده فصل سودهای چندبرابری و کوتاه مدت در این بازارها نیز احتمالا اتمام یافته است

و این بازارها نیز رفته رفته میافتد بدست نوسانگیران حرفه ای و آموزش دیده ریسک تغییر بازار از بورس به ارز دیجیتال بخصوص برای افراد اموزش ندیده ریسک بسیار بزرگی محسوب میشود به ابر رسانه ها و جریانهایی که شما را هل میدهند به تغییر بازار توجه نباید کرد

کار در همه بازارهای مالی سخت است و نیاز به آموزش دارد و بنده متاسفم برای دوستانی که پس از 9ماه نزول و استراحت بدنبال اموزش در این مدت نرفته اند و همچنان بدنبال سیگنال خرید و فروش از کانالهای تلگرامی و اینستایی هستند و دست اوردی نداشته اند کافی هست تحلیل بنیادی و تکنیکال را یاد بگیریم هر زمان یاد گرفتیم بصورت علمی هیچ قدرتی نمیتواند دانش ما را از ما بگیرد

و همچنین امکان ندارد کسی در این بازارها بدون اموزش و مطالعه و استفاده از تجارب پیشینیان حتی اگر بیست سال هم فعالیت کند دست اورد بزرگی بیابد اگر هم پس از سالها تلاش و با آی کیو بالا بسود برسد بداند که اگر اموزش دیده بود و مطالعه کرده بود سود وی چند ده برابر و زیان وی بسیار کمتر میشد.

بازار فردا متعادل و احتمالا کمی مثبت تحلیل میشود . موفق باشید

تصویر

تحلیل تکنیکال میانمدت شاخص کل

در تحلیل هفته قبل مقاومت کوتاه مدت یک میلیون 160هزار واحد تحلیل شده بود که دقت خوبی نیز داشت و شاهد واکنش شاخص کل به این مقاومت بودیم

این مقاومت پیش روی شاخص کل میباشد که بنظرم میشکند در صورت شکست ،، شاخص میتواند از روند نزولی خارج شود و با هدف احتمالی تا محدوده یک میلیون و 500هزار واحد صعود کند

حمایت مهم محدوده یک میلیون 80هزار واحد میباشد و تا زمانیکه این حمایت از دست نرفته است شاخص کل با فراز و نشیبهای خود با هدف احتمالی ذکر شده صعودی میباشد

در صورت از دست رفتن حمایت تحلیل فوق فیل شده و چارت نیازمند بروز رسانی و خوانش دوباره میباشد

موفق باشید

تصویر

شلرد و خروج از چنگال کوتاه مدت و میانمدت نزولی

مقاومت مهم محدوده 600تومان

در صورت برگشت اولین حمایت 540 تومان

حمایت مهم و حد زیان در 480 تومان موفق باشید

تصویر

در هفته ای که گذشت نیز برای دومین بار شاهد واکنش شاخص کل به مقاومت تحلیل شده و شگفت انگیز ! یک میلیون و 160هزار واحد بودیم

روز سه شنبه شاخص کل از این مقاومت عبور کرد اما نتوانست بالای ان تثبیت شود و در پایان هفته با افت 8818 واحد در سطح یک میلیون 151هزار واحد به کار خود پایان داد

حمایت مهم شاخص کل در یک میلیون و 80هزارواحد قرار دارد تحلیل شاخص با هفته قبل تغییرات خاصی نداشته است

بنظر بنده نهایتا این مقاومت شکسته میشود و با تلورانس 3درصد میتوان گفت کف بازار در همین ناحیه حمایت اعلام شده میباشد و بازار از ریزش بزرگ خود خارج شده است!!

و برای شاخص بیشتر صعودی بودن تحلیل میشود در میانمدت با هدف احتمالی و تحلیل شده قبلی تا محدوده یک میلیون و 500هزار واحد
در صورت شکست حمایت مهم چارت نیازمند خوانش و تحلیل دوباره میباشد

چند نکته نیز خدمت دوستان بعنوان نظر شخصی عرض شود : البته اگر واقعیتهای اینده برخلاف این نظریات بود به بزرگواری خودتان ببخشید
روی صحبتم بیشتر با دوستان بلند مدتی است که در سقفها وارد شده اند و حد زیان را رعایت نکرده اند

که با توجه به قیمت سهام در این نقاط و شاخص کل و پس از اینهمه اصلاح عمدتا بالای 50درصد

نه تنها بازار در موقعیت فروش نیست بلکه کم کم موقعیتهای خوبی در حال مهیا شدن برای خرید دوباره و میانگین کم کردن میباشد بخصوص از سهامی که از نظر بنیادی نیز بررسی کرده اید و نظرتان مثبت میباشد

بسیاری از سهام از نظر بنده کفهای خود را دیده اند و احتمال شکست این حمایتها کم میباشد

مهمترین خبری که پیش روی بازار میباشد توافق هسته ای و رفع تحریمها میباشد

که برای این شاخص کلان و مهم اگر 3حالت را در نظر بگیریم باز انتظار نزول بیشتر نخواهیم داشت

1- توافق هسته ای انجام شود و تحریمها رفع شود که در صورت این اتفاق بر پتانسیل بازار افزوده خواهد شد گرچه ممکن هست در بازه خیلی کوتاه باعث جو هیجانی فروش شود اما دوام نخواهد اورد و بلافاصله قیمت سهام تثبیت و صعودی خواهند شد

صرفا با همین رفع تحریمها ما خواهیم توانست به کاهش سود بانکی فکر کنیم و این اتفاق پس از رفع تحریمها خواهد افتاد که سبب پتانسیل بازار و افزایش پی به ای شرکتها خواهد شد و همچنین انتظار کاهش زیاد دلار به ریال نیز نمیرود و از این منظر نیز سود شرکتها تهدید نمیشود صنایع زیادی از رفع تحریمها سود خواهند کرد و سرمایه ها به چرخه تولید و بورس برخواهند گشت

2- عدم توافق در کوتاه مدت و کش دار شدن موضوع و ادامه یافتن مذاکرات نیز از نظر زمانی باز بنفع بازار سرمایه است و بازار بورس زیان نخواهد کرد

چون اصلاح عمیق خود را انجام داده است و کفهای خوبی میتواند در این صورت برای بازار شکل بگیرد و تک سهام پتانسیل صعودی شوند

3- در صورت عدم توافق و رفع تحریمها با این وضعیت بودجه انتظار تورم بیشتر و کاهش ارزش ریال و در نتیجه صعود کلیت بازار به علت تورم خواهد بود

موضوع حجم معاملات نیز عرض شود خدمت دوستان که به ولوم حجم معاملات در شاخص کل توجه کنید بخصوص در دو روز اخر هفته قبل حجم معاملات خوبی را شاهد بوده ایم که بالاتر از میانگین 2ماهه خود بوده است

این حجم اگر کاهش زیادی نیابد شاهد حضور خریداران بیشتر در منفی سهام و مثبت انها خواهیم بود

کما اینکه در روز اخر هفته نیز خریداران بخوبی عرضه ها را جذب نمودند که اگر این روند ادامه یابد منفی شدن زیادی برای بازار انتظار نمیرود.

موفق باشید

تصویر